Jak połączyć się z serwerem FTP – Poradnik

Łączenie się z serwerem FTP to absolutnie podstawa jakiegokolwiek tworzenia witryn w Internecie. Podstawowa obsługa serwera FTP i umiejętność połączenia się z nim pozwoli Ci umieszczać strony w Internecie i szybko aktualizować je. Zatem jak połączyć się z serwerem FTP? O tym jest ten artykuł.

Do połączenia się z serwerem FTP, z pewnością potrzebny będzie program do łączenia się z FTP. Oczywiście można w tym celu skorzystać z tzw. WebFTP, czyli po prostu połączyć się w przeglądarce z serwerem, lecz jest to niewygodne i bardzo powolne narzędzie.
Ja od kilku lat korzystam z oprogramowania FileZilla, które spisuje się doskonale, a ponadto jest w 100% darmowe. Aktualizacje są wypuszczane na bieżąco, także nie musisz martwić się o bezpieczeństwo swojego połączenia.

Instalacja jest bardzo prosta, wszystko sprowadza się do wprowadzenia ścieżki, gdzie mają być zainstalowane składniki programu i klikania Dalej, aż do finalizacji pracy instalatora.
Kolejnym krokiem jest zdobycie danych, niezbędnych do połączenia się z serwerem, a są to m.in: adres serwera FTP, nazwa użytkownika, hasło, a w niektórych przypadkach port (zazwyczaj jest to port 21, czyli domyślny dla FTP). Dane do FTP znajdziesz na stronie Twojego dostawcy usług hostingowych. Zazwyczaj jest odpowiednia zakładka z danymi wydzielona w panelu na stronie hostingu.

Jeśli jesteś jedynym użytkownikiem komputera, który będziesz wykorzystywał do łączenia się z FTP to polecam Ci zapisać sobie dane do połączenia z serwerem w programie, co usprawni Twoją pracę. Jeżeli natomiast korzystasz z FTP na nie swoim urządzeniu lub urządzeniu do którego dostęp mają osoby trzecie, to zalecam Ci nie zapisywać danych w programie, a łączyć się przez tzw. szybkie połączenie.

Interfejs programu FileZilla. Po lewej stronie widok na pliki i katalogi znajdujące się na komputerze, po prawej widok na pliki i katalogi po stronie serwera (Brak połączenia z serwerem, więc nie ma widoku).

Oczywiście połączenie jest bardzo proste, pod warunkiem że masz poprawne dane do zalogowania się na swój serwer i swoje konto FTP. Wprowadź je w odpowiednie miejsca wyznaczone w programie i wybierz „Szybkie łączenie”.
Ta sama procedura ma miejsce, jeśli chcesz zapisać swoje dane w programie. Jednakże przez wykonaniem połączenia należy udać się do zakładki „Plik” (na górze programu lub CTRL+S), następnie „Menedżer stron”, „Dodaj nowy adres” i tam wprowadź dane potrzebne do połączenia się z serwerem FTP, następnie połącz się z nim.

Menedżer stron w programie FileZilla, gdzie zapisane są dane do połączenia się z serwerem FTP witryny.

W przyszłych artykułach opiszę w jaki sposób obsługiwać program do FTP -FileZilla. Co prawda obsługa tego programu jest bardzo prosta, nie mniej jednak warto wytłumaczyć kilka kwestii.
Ja mam nadzieję, że od teraz już będziesz wiedział jak połączyć się z serwerem FTP, dzięki czemu uruchomisz swoją pierwszą stronę internetową. Powodzenia!

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *