Jak prowadzić swojego bloga? – Poradnik dla początkujących

Prowadzenie bloga to genialne doświadczenie, które uczy i wzbogaca o nowe umiejętności, m.in umiejętność poprawnego pisania. Własny blog to także dobry sposób na zarobek, ponieważ możesz pisać artykuły sponsorowane lub umieszczać w swoich treściach reklamy (sprawdź jak zacząć zarabiać w Internecie). Warto jednak wiedzieć jak prowadzić swojego bloga, tak by ludzie chętnie na niego wracali. Zatem prowadzeniu bloga, poświęcony będzie ten artykuł.

Na początek musisz wiedzieć jedną rzecz. Musisz być bardzo cierpliwy i zdeterminowany, bowiem ruch na Twojej stronie nie będzie bardzo mały, rzędu nawet zaledwie 5-15 odsłon tygodniowo. To normalne, ponieważ Twój blog musisz zapełnić treścią, którą następnie będą indeksować boty wyszukiwarek, dzięki czemu zdobywać będziesz większy ruch na stronie. W tym celu należy także zadbać o dobre SEO swojego bloga, by mieć większą pozycje w wyszukiwarce.

Jak dbać o dobre SEO bloga?

Bardzo dobrym, darmowym i wręcz wydaje mi się niezbędnym narzędziem, które zadba o dobre SEO Twoich treści to wtyczka do WordPress’a Yoast SEO. Dzięki jej cennym uwagom, które są wyświetlanie w każdym momencie, gdy piszesz jakąś treść na bloga, ulepszysz SEO artykułu, a tym samym swojego bloga.

Ponadto dzięki serwisowi Google Trends, możesz sprawdzać co aktualnie jest na topie i poruszanie jakich tematów pozwoli uzyskać Ci największy ruch na blogu. Serwis ten ułatwi Ci także dobieranie odpowiednich słów kluczowych, co także jest bardzo cennym źródłem informacji, jeśli chodzi o pozyskiwanie ruchu na stronie internetowej.

Dobrym pomysłem jest także zarejestrowanie się w Google Search Console i dodanie tam swojej witryny. Dzięki temu przyspieszysz proces indeksowania swojej strony, a gdy prześlesz tam także mapę swojej witryny, to jeszcze bardziej przyspieszysz cały proces.

Dobre praktyki prowadzenia bloga.

Dobrze jakbyś posiadał wykupioną domenę dla swojego bloga. Nie jest ona droga, gdyż kosztuje w granicach 50zł na rok za domenę .pl, a dzięki niej Twój blog zyska większe zaufanie i zyska na wizerunku. Nie pozwól także, aby Twoja strona nie posiadała certyfikatu SSL (HTTPS). Certyfikat SSL nie tylko poprawia wizerunek Twojego bloga, lecz także zyska w oczach botów wyszukiwarek. Strony bez certyfikatu SSL są niżej niż strony, które ten certyfikat posiadają (sprawdź jak zainstalować darmowy certyfikat SSL od Let’s Encrypt).

Zwracaj uwagę także na prawa autorskie i nie umieszczaj na swoim blogu treści, które nie należą do Ciebie lub nie masz zgody na ich publikowanie. Nie tylko wpływa to negatywnie na Twój wizerunek, lecz także grozi Ci za to odpowiedzialność karna.

Pisz w miarę systematycznie. Artykuły publikuj w równych odstępach czasowych, co ułatwi Ci harmonogram publikacji wpisów w WordPress. Dzięki systematyczności zyskasz więcej użytkowników powracających na bloga, po więcej Twoich treści. To jeden z najcenniejszych ruchów na stronie, gdyż świadczy on o tym, że budujesz grono stałych bywalców bloga, a to głównie na nich uwagę zwracają sponsorzy, którzy w przyszłości będą chcieli kupować u Ciebie artykuły sponsorowane.

Inną cenną radą, to jak może już się domyślasz, dbanie o jakość pisanych przez siebie treści. Unikaj błędów ortograficznych, prawniczego słownictwa oraz innych rzeczy, które mogą utrudniać przeciętnemu użytkownikowi zrozumienie Twoich treści. Staraj się maksymalnie ułatwić czytanie swoim czytelnikom, używając języka potocznego (stosowanego na co dzień).

Te cenne porady prowadzenia bloga pomogą Ci skutecznie zwiększyć ruch na swoim blogu. Dzięki nim wzbogacisz się o nowe doświadczenia i zyskasz w oczach użytkowników odwiedzających Twoją stronę. Powodzenia!

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *