Patologia rekrutacji na Junior Developera.

Zwykle przyjęło się tak, że często mówi się o tym jaka to praca programisty jest przyszłościowa i wspaniała, jednakże rzadko kiedy mówi się o trudnościach na początku swojej kariery programistycznej. Rynek ten także jest pełny patologii, jeśli mówimy o ogłoszeniach o pracę dla Junior Developera (młodszego programisty). Oto niektóre z nich.

Junior Developerem zwykło się nazywać programistów, zaczynających swoją przygodę z programowaniem, często świeżo po kursie, mający praktyczne umiejętności pozwalające na wykonywanie podstawowych zadań. W większości przypadków, Junior nie ma żadnego doświadczenia komercyjnego, czyli po prostu nie został zatrudniony w żadnej firmie.

Przyszli programiści zanim rozpoczną swoją przygodę z programowaniem, to wyobrażają sobie jak siedzą na stanowisku w firmie i otrzymują za to tysiące złotych, często też wmawia im się, że zaraz po kursie znajdą pracę bez większych kłopotów. To bardzo często mija się z prawdą, a jest jedynie chwytem marketingowym serwisów oferujących płatne kursy programowania online.

Realia znacznie odbiegają od reklamowych obietnic i obiegowych opinii ludzi, którzy nie znają tej branży. Owszem programista nie ma żadnych kłopotów ze znalezieniem pracy, jednakże tyczy się to osób, które posiadają już po kilka lat doświadczenia komercyjnego. Młodych programistów na stanowisko Junior Developera jest cała masa, dlatego dostać od razu pracę od ręki jest bardzo trudno, nie wspominając nawet o konieczności wyjeżdżania do innych dużych miast.

Mówiąc o patologiach polskich ogłoszeń o prace i procesów rekrutacji na stanowisko Juniorskie, nie sposób nie wymienić tego, że firmy w wymaganiach zawierają informacje „Wymagany roczny lub 2 letni staż w pracy”, na widok czego parskam śmiechem, gdyż Junior nie posiada żadnego komercyjnego stażu. Junior Developer często po 3 miesiącach lub roku pracy przechodzi na stanowisko Regular Developera.
Kolejna rzecz dotyczy zapraszania ludzi na rozmowy o pracę tylko po to, by zapisać sobie ich w bazie i nigdy do nich nie oddzwonić. Znam przypadek, gdzie znajoma mi osoba, udała się na rozmowę o pracę jako programista, wsiadł w pociąg do Gdańska (oddalony o ponad 200km od naszego miasta), a na miejscu po odbytej rozmowie z rekruterem usłyszał „Dobrze dziękuję bardzo, zapisaliśmy sobie Pańskie dane i będziemy się kontaktować”, tak oto mija już kilka ładnych lat, a telefonu w sprawie pracy w Gdańsku brak.

W Polsce też przyjął się zwyczaj nie odpowiadania na negatywnie rozpatrzone CV, co dezorientuje takiego kandydata ubiegającego się o pracę nie tylko na stanowisko Junior Developera. W momencie, gdy Twoje CV zostaje rozpatrzone negatywnie, a firma odpowiada Ci co jest nie tak w Twoim CV lub po prostu gdzie są Twoje braki w umiejętnościach to możesz je w przyszłości uzupełnić i poprawić błędy w CV, natomiast z racji że w Polsce w wielu przypadkach nie odpowiada się negatywnie na CV to kandydat stoi w miejscu lub musi się domyślać, gdzie popełnił błąd.

Te przypadki można wymieniać w nieskończoność, ja opisałem te najistotniejsze, które pomogą uniknąć zawodu w związku z problemem ze znalezieniem pracy w przyszłości, po ukończonych kursach programowania.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *